Bayram ikramiyesinde EYT ayrıntısı! 1 günle ikramiye yanıyor

Yüksek enflasyon karşısında bayram ikramiyeleriyle teselli bulmaya çalışan emekliler, ödemelerin hesaplarına yansıyacağı günü bekliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuyla ilgili “Ramazan Bayramı ikramiyelerini inşallah 2 ila 5 Nisan tarihleri arasında emeklilerimizin hesaplarına yatırmış olacağız.” ifadelerini kullanmıştı. İkramiyelerde EYT’lilerle ilgili ayrıntı da ortaya çıktı. 31 Mart’tan önce emeklilik dilekçesi verenler, hesaplarında ikramiye ödemesini görebilecek.

BAYRAM İKRAMİYESİNİ KİMLER ALACAK?

Dünya Gazetesi’nin haberine göre Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) emekli aylığı, yaşlılık, vazife malullüğü, malullük, ölüm aylıklarıyla sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri alanlar ile şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar la bu kişilerin hak sahipleri bayram ikramiyesi alabiliyor.

SGK’dan birden fazla dosyadan gelir ve aylık alanlar, en fazla ödemeye hak kazandıkları dosya üzerinden ikramiye alabiliyor. Bir kişi hem kendi çalışmasından dolayı emekli aylığı, hem de ölen eşinden dolayı dul aylığı alıyorsa sadece kendi emekliliğinden dolayı 3.000 lira ikramiye almaya hak kazanacak.

Bir kadın hem dul aylığı, hem de yetim aylığı alıyorsa en yüksek aylık aldığı dosyadaki oran üzerinden tek ikramiye alabilecek. Emekli aylığı ile birlikte sürekli iş göremezlik geliri alanlar ise sadece emekliliğinden dolayı 3.000 lira ikramiye alacaklar.

EYT AYRINTISI

31 Mart 2024’ten önce emeklilik dilekçesi veren EYT’liler de ikramiye almaya hak kazanacak. Emeklilik dilekçesini 1 Nisan’dan sonra verenler ise Ramazan Bayramı’nda ikramiye alamayacak.

Emeklilik dilekçesini 1 Nisan ile 31 Mayıs tarihleri arasında veren EYT’liler, Kurban Bayramı’nda zamlı ikramiyeyi alabilecek. Emekli veya hak sahiplerinin nisan ayı içinde bayramdan önce vefat etmeleri durumunda, bayram ikramiyesini hak sahipleri alabilecek.

DUL VE YETİM AYLIĞI ALAN NASIL YARARLANACAK?

Hayatını kaybeden eşinden veya anne-babasından dolayı dul-yetim aylığı alanların bayram ikramiyesi, hisseleri oranında ödeniyor. Örneğin, ölen eşinin emekli aylığının yüzde 50’si oranında dul aylığı bağlanmış olan eşe 1.500 lira; yüzde 25’i bağlanmış olan kızına ise 750 lira ikramiye ödemesi yapılacak.

Bir işte çalışmayan, kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık almayanlar eşinin aylığının yüzde 75’ini aldıklarından, 2.000 lira ikramiye verilecek.

İŞ GÖREMEZLİK MAAŞI ALANA İKRAMİYE ÖDEMESİ

İş kazası ve meslek hastalığı nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri alanlara, sürekli iş göremezlik derecesi oranında bayram ikramiyesi ödemesi yapılıyor. Meslekte kazanma gücü kayıp oranı yüzde 25 olanlara 750 lira, yüzde 45 olanlara ise 1.350 lira ikramiye ödenecek.

Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x